Konum,Ankara,Türkiye
+90 312 431 61 48
info@dieef.com

CompEars Project

Dünya İşitme Engelliler ve Engelliler Federasyonu

Enhancing awareness, knowledge and competence of parents and teachers of hearing-impaired students.

TREESP2.1.IQSES/87

Bu Proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Amacımız;

Projemizin genel amacı, standartlaştırılmış eğitim materyalleri ve yenilikçi ölçme ve değerlendirme araçları geliştirerek kapsayıcı eğitime yönelik özel eğitim hizmetlerinin kalitesinin artırılmasına katkıda bulunmaktır.

Hedeflerimiz;

Öğretmenlerin (özel eğitim öğretmenleri, rehber öğretmenler, sınıf öğretmenleri ve meslek yüksekokulu öğretmenleri), işitme engelli öğrenci ailelerinin ve akran ailelerinin farkındalık, bilgi ve yetkinliklerinin artırılması.
Standartlarını belirleyerek ve MYK tarafından onaylanarak yerli işaret dili ve Tercümanlığın geliştirilmesi.
Aile ile ilgili yenilikçi e-öğrenme materyalleri ve Türk İşaret Dili’nin akıcı kullanımını artırmak için ölçme ve değerlendirme ve uygulama aracı aracılığıyla ailelerin ve öğretmenlerin güçlendirilmesi.
Yeni bir e-öğrenme platformu başlatılacak. Bu dijital platform, mobil uyumlu olarak tasarlanacağı için hem masaüstü hem de mobil cihazlardan erişilebilir olacaktır. Türk İşaret Dili ve Tercümanlık eğitimi ve diğer destekleyici kursların e-öğrenme materyalleri (videoları) bu e-öğrenme platformunda hedef kitleye sunulacaktır. MOOC sistemi, e-öğrenme platformu için bir temel olarak kullanılacaktır. Web tabanlı bir masaüstü uygulaması (yazılım) geliştirilecektir. Bu yazılım, Türk işaret dilini kullanma becerilerini geliştirmek için egzersiz yapmak için “hareket sensör sistemi” (el işaretini yüksek hassasiyetle okuyabilen hassas teknoloji) ile uyumlu olacaktır. Ayrıca öğrenme düzeyini de değerlendirecektir

Nurten PALAZ

Manisa / Alaşehir İşaret Dili Tercümanı – Compears Project İşaret Dili Tercümanı

Hatice ERBEY

Compears Project İşaret Dili Tercümanı